Trénování hlasu

Váš hlas pro vás bude jedním z největších úskalí a to proto, že se ani po užívání hormonů jeho hloubka nezmění. Není ale třeba se zbytečně obávat, jelikož není nemožné dosáhnout vysněného hlasu. Budete jej však muset pravidelně trénovat a navštěvovat foniatrii.

Pokud je váš hlas extrémně hluboký, nebo z jakéhokoliv důvodu nedokážete dosáhnout potřebné výšky, vaší následnou alternativou je operace hlasivek. Důležité je si však uvědomit, že se váš hlas díky operaci magicky nezmění.

Sice nebudete moct mluvit tak hluboko jako předtím, ale barva vašeho hlasu pořád zůstane stejná a stále po nějakou dobu budete muset docházet na foniatrii a naučit se se svým novým hlasem zacházet.

V diametrálně odlišné situaci se z hlediska hlasových obtíží nachází jedinci v průběhu transformace male to female. Jedná se o navození žensky znějícího hlasu u jedince s již dokončenou mutací. Nejedná se pouze o velikost hrtanu, o délku hlasivek a jejich kmitajícího segmentu, ale o veškeré prostorové vlastnosti hlasového ústrojí, včetně rezonančních charakteristik a způsobu dýchání. Rozhodně se nejedná o pouhé zvýšení frekvence kmitání hlasivek k dosažení vyššího základního tónu.

Image

Voice Pitch Analyzer

Kliknutím otevřete stránku ke stažení.

Trénink

K tomu, abyste hlas trénovaly samy doma vám bohatě stačí mobilní telefon a škála aplikací, které mají tento proces usnadnit. Jednou z nich je Voice Pitch Analyzer, který zaznamená váš hlas, na grafu vám ukáže jeho rozsah a to, jestli spadá do mužské, ženské, nebo neutrální škály.

Image

EVA MTF

Kliknutím otevřete stránku ke stažení.

Image

EVA FTM

Kliknutím otevřete stránku ke stažení.

Aplikace, která cílí na to vám pomoci přímo s tréninkem vašeho hlasu a nabízí vám různá cvičení je například Eva MtF. Aktuálně nabízí 20 lekcí a množství nástrojů, jako metronom, či analyzér výšky a rezonance. Za jednu lekci ovšem zaplatíte 129 korun a cena se tak může vyšplhat až na 2580 korun, pokud zakoupíte všechny lekce.

Nicméně máte možnost vyzkoušet si zkušební trénink bez placení, abyste se mohly rozhodnout, jestli do této aplikace chcete investovat.

Pokud samy nedosáhnete výsledků, kterých chcete, je potřeba navštívit foniatrické centrum, kde vám s vaším hlasem pomohou odbornící. Budou s vámi pravidelně dělat další hlasová cvičení.

Pokud ani tento krok po určité době nepřinese výsledky, pak je třeba začít zvažovat možnost operace hlasivek. Mějte ovšem na paměti, že před každou operací je dobré alespoň rok pravidelně navštěvovat foniatrii a pokusit se svůj hlas upravit přirozenou cestou, jako jsou pravidelná hlasová cvičení.

Foniatristé v ČR

Image

Tyreoplastika

Během této operace vám k sobě chirurg přiblíží štítnou žlázu a štítnou chrupavku. Díky tomu se napnou hlasivky a vyluzují tak vyšší tón. Během této operace také dochází k seříznutí adamova jablka, což je pouze estetický zákrok.

Po této operaci váš hlas bude dosahovat vyšších frekvencí a nebude se moct propadnout do nižšího hlasového registru, což ovšem není ideální, pokud se snažíte mít co největší rozsah, například, když zpíváte. Během tohoto zákroku je proveden pouze jeden vstupní řez a jizva po něm po čase zmizí úplně.

Glottoplastika

Chirurg vám zjemní povrch vašich hlasivek pomocí nože, nebo laseru a poté vaše hlasivky částečně sešije dohromady, díky čemu dosáhnete vyššího hlasu. Výhodou tohoto zákroku je, že se celý provádí přes dutinu ústní a nezůstane vám po něm žádná jizva. Tato operace zvýší frekvenci vašeho hlasu, ale oproti cricothyroidní aproximaci vám zachová mnohem větší rozsah.

Nevýhodami je, že se stažení hlasivek může po nějaké době trochu uvolnit a pokud toužíte po této operaci, budete si ji muset zaplatit z vlastních zdrojů, jelikož se provádí pouze v zahraničí.

Image

Laryngoplastika

Při této operace je do vašeho krku umístěn implantát tak, aby tlačil hlasivky k sobě, díky čemu dosáhnete vyššího hlasu. Tuto operaci nejspíše zvolíte, pokud jsou vaše hlasivky již poškozeny, nebo by jejich klasická operace byla z nějakého důvodu komplikovaná, či dokonce nemožná.