Hysterektomie

Hysterektomie je zákrok, při kterém se chirurgicky odstraní děloha. Vzhledem k tomu, že tento zákrok vede k trvalé neplodnosti, je u transmužů zároveň nezbytnou podmínkou pro právní změnu pohlaví (v ČR je považována za rodiče osoba s dělohou, která dítě porodí).

Rovněž je u transmužů vhodná ze zdravotních důvodů – při absenci menstruačního krvácení dochází ke zbytnění děložní výstelky a možnosti vzniku novotvarů.

viz.Transsexualita

Obvykle se zároveň s odnětím dělohy odstraňují i vaječníky (pak se jedná o ovario-hysterektomii), které jsou zdrojem nežádoucích hormonů a navíc existuje riziko jejich nádorového onemocnění (a rovněž rakoviny prsu).

Pro podstoupení operace je samozřejmě nutné mít kladné vyjádření komise.

Zákrok zpravidla provádí na gynekologickém oddělení, při celkové anestezii. Doba, kterou strávíte na sále (cca 1-3 hod.) a následnou rekonvalesencí, závisí na zvolené operační metodě. Počítejte ale s tím, že si v nemocnici poležíte (od několika málo dnů u laparoskopických a vaginálních metod až po cca týden u metody abdominální).

viz.Transsexualita

Image

Druhy hysterektomie

Abdominální hysterektomie (- vynětí dělohy břišní cestou) je jednou z nejčastěji prováděných gynekologických operací. V našem případě se jedná o tzv. totální hysterektomii, kdy se odstraňuje jak děloha, tak i vejcovody a vaječníky).

V operační a první pooperační den dostává pacient infuse (je-li schopen pít sám, pak hojně tekutiny), dle jeho vlastní potřeby analgetika na tlumení bolesti. Od druhého dne se přechází na kašovitou stravu, podávají se léky podporující a obnovující činnost střev. Na normální jídlo je převeden zhruba do týdne.

Ke kontrole se dostavuje za 4 - 6 týdnů po operaci. Pracovní neschopnost se ukončuje (dle stavu pacienta a charakteru jeho práce) cca po šesti až osmi týdnech.

Image

Vaginální hysterektomie

Používá přístup skrze pochvu. Výhodou je úplná absence viditelné jizvy. Nevýhodou nutnost dostatečně prostorné pochvy (ideálně měl-li pacient děti), což u transmužů nemusí být vždy splněno.

Image

Laparoskopická hysterektomie

Do břišní dutiny se přistupuje pouze malým řezem u pupíku a dvěma pomocnými na podbříšku, výsledné jizvy jsou poměrně nenápadné. Nevýhodou je náročnější a delší zákrok.

Image

Abdominální hysterektomie

Do břišní dutiny se přistupuje pomocí klasického (obvykle příčného) řezu v podbříšku. Operace je rutinní, kratší a méně náročná na techniku. Nevýhodou je pak nápadná, několik cm dlouhá jizva, obvykle nešťastně umístěná nad hranicí pubického ochlupení. Rovněž doba hojení je oproti výše uvedeným metodám delší.

Pooperační péče

Možné komplikace: poškození střeva, potíže s močením (zpravidla dočasné, zvláště u vaginálních postupů), embolie, jizvení, otoky, infekce, krvácivý výtok, výhřez pochvy.. ale obecně se jedná o poměrně bezpečný zákrok. Pokud se vyskytnou při operaci komplikace, lékař může zvolit jinou metodu (obv. abdominální přístup), než byla plánována.

Během operace lze rovněž odstranit pochvu a uzavřít vstup (kolpektomie), v některých případech se s tím však vyčkává až na případnou faloplastiku (zvolíte-li si ji).

Pacient již nikdy nebude menstruovat a nemůže otěhotnět. Vyoperování vaječníků způsobí náhlý pokles ženských pohlavních hormonů, což může mít za následek nástup přechodových příznaků, jako návaly horka, pocení, bušení srdce, bolesti hlavy, poruchy spánku, změny nálady aj.

Účinek testosteronu se zvýrazní, absence ženských hormonů značně zrychlí tempo maskulinizace. Stát konečně uzná náš nárok na mužské pohlaví (či alespoň neadekvátnost pohlaví ženského pro nás) a umožní nám změnu dokladů.

Gynekologové kteří nabízí hysterektomii