Mastektomie

Mastektomie (aka operace „vršku“) je operace, při které vás zbaví přebytečné tkáně na hrudníku.Testosteron v téhle oblasti příliš nepůsobí (maximálně může dojít k určitému zmenšení), a tak jediný způsob, jak shodit zmíněnou zátěž, je právě tento chirurgický zákrok.

Později je vhodné hrudník ještě nějakou dobu stahovat a nemít ho úplně "na volno", když se vám o něj pak tře oblečení, tak je to nepříjemné a ani to moc neprospívá správnému hojení. Také byste měli alespoň na pár týdnů omezit jakékoliv cvičení a pohyb na minimum.

Není to nijak náročená operace, ve většině případů přijdete první den na pokoj, druhý den jdete na sál a po cca dalších dvou dnech už můžete jít odpočívat domů. Po operaci budete mít dreny, které odvádí z rány krev. Do nemocnice se vrací na převazy a kontroly.

Operace je hrazena pojišťovnou a v ČR na ni nelze jít bez povolení komise.Po zákroku budete bohužel mít jizvy. Jejich vzhled a způsob operace se odvíjí od velikosti vašeho hrudníku. Pokud máte štěstí a vaše velikost je přibližně A-B, máte šanci, že vyváznete bez viditelných jizev. Problémy může dělat povislá nebo špatně pružná kůže.

Nejčastěji se dnes setkáváme s vodorovnými nebo vodorovně spojitými jizvy (u opravdu velkých hrudníků).

Jestli jste někde na hraně a nechcete mít jizvy, doporučují zkusit zhubnout a poctivě cvičit celé tělo s prsními svaly, je tu možnost, že se vám prsa změnší a kůže zpevní. Prsa tvoří z velké části tuk a někomu se tak se změnou váhy změní i jejich velikost.

Operační jizvy

Nákres řezu

Image

Bez jizvy

Perfektní možnost pro muže kteří mají malou hruď a výbornou elasticitu kůže. Řez je minimální a obsahuje pouze malý řez na stranách hrudi a areole.

Jizvy jsou po operaci skoro neviditelné,až minimální a cit na bradavkách.

Výsledný vzhled

Image

Image

"Buttonhole"

Dva řezy jsou udělané,stejně jako u příčného řezu a řez okolo areoly.Nejsou potřeba grafty bradavek a cit se často zachovává.

Image

Image

"Fishmouth"

Kombinace příčného a "buttonhole" řezu,horizontální jizvy okolo areoly se ovšem pak mohou stát anatomicky nepřesné a tak je později potřeba revize.

Ovšem je zde výhoda zachování citu v bradavkách a i bez dalších operací vám tento zákrok může dát dobrý vzhled který chcete.

Image

Image

Kotvy

Obrácené T,T-Kotvy je ideální pro střední až velký hrudník s tím,že se zachovává většina citu v bradavce-areole.Obrácené T začalo dříve jako možnost pro zmenšení prsou,ale nyní je to populární možnost pro operace vršku.

Image

Image

Příčná jizva nespojitá a spojitá

Dvojitá příčný řez je nejlepší volbou pro střední-velkou velikost hrudníku.

Použijí se dvě(jedna při spojité) horizontální řez po stranách hrudníku.

Image

Image

Cit do Areol se nemusí vrátit, protože nervy jsou při operaci přestřiženy.

Kůže se stáhne zpět po stranách a tuková tkáň se skalpelem odebere.Normálně není svalová tkáň poškozena,ovšem pokud je nějaká tuková tkáň špatně odstranitelná,pak je menší liposukce potřeba.Po odebrání tukové části je kůže zkrácena a řezy jsou sešity k sobě - to ponechává dvě/jednu jizvu pod prsními svaly.

Image

Image

Pooperační péče

Po operaci je obvyklé,že vás během 2 dní v pořádku pustí domů. Po operaci budete muset 3-6 týdnů(podle doporučení doktora) nosit stahovací binder,který hraje velkou roli při uzdravování.Binder po operaci může být nepříjemný,stáhnutí ovšem sníží šanci zjizvení a otečení míst operace. Někdy je pujčený od doktora/nemocnice kde jste operovaní,ale je potřeba si ho koupit sami.Cena se pohybuje okolo 1.500korun.

Ovšem co se týče práce,budete si muset ještě pár týdnů počkat.Pokud máte práci ve které se sedí - nejspíše se k ní vrátíte 1-2 týdny později(doporučené jsou 2 týdny).Pokud pracujete aktivně(např. zvedání těžkých věcí) je doporučené se do práce vrátit 4-6týdnů později.Pokud studujete,1-2týdnů pauza je dostatečná,s 4-6týdny bez sportování.

Image

Jizvy jsou části zvlákněné kuže které nahrazují zdravou kůži po zažití traumatu - po operaci.Jizva je normální částí ozdravovacího procesu,při správné péči mohou zmizet částečně nebo celkově.

S operací vršku záleží na druhu řezu který vám doporučí operující plastický chirurg.Jizvení poté záleží na vašem věku,genetice,lokaci řezů a sensitivitě kůže.

Jizvy po operaci budou během 6týdnů viditelné,nadzvedlé a tmavší než zbytek vaší kůže.Ovšem péčí se zjemní, a zesvětlají během 12-18měsíců.

Operující lékaři

Výsledky

Image

Image

Image