Orchiektomie

Orchiektomie je zákrok, při kterém dojde k odstranění varlat (oboustranná orchiektomie).Orchiektoomie neodstraňuje penis,nejde o penektomii.Orchiektomie také není vasektomie,která zanechává varlata nepoškozená a pouze nastává sterilizace.

Probíhá v rámci operace vaginoplastiky, ale můžete si ji zvolit i jako samostatný zákrok, pokud z jakéhokoliv důvodu vaginoplastiku nechcete, či nemůžete podstoupit.

Tato operace vyžaduje kladné vyjádření komise a poté, co ji podstoupíte si budete moct úředně změnit pohlaví z mužského na ženské a vaše jméno na ženský tvar.

Orchiektomie zajistí snížení testosteronu v těle.Konečný efekt se ale pro každého liší,také záleží na věku a zda jsou odebrané obě varlata nebo jen jedno.Pokud se orchiektomie provede před pubertou,nemusí se pak objevit sekundární pohlavní znaky.

Image

Orchiektomie před Pubertou

Snížení tělesného ochlupení

Snížení svalové hmoty

Zvýšení tělesné hmoty

Snížení libida a možný malý růst prsou

Ve většině případů orchiektomie po pubertě se růst vousů zpomalí ale nezastaví,libido se sníží ale uplně nezmizí a hlas zůstává hlubší.Pokud se odebere pouze jedno varle,to druhé zvýší produkci testosteronu.Ovšem to nebude dostatek k velké změně.

Během této procedury přijdete o možnost reprodukce, budete si tak muset nechat zmrazit své sperma, pokud toužíte po svých biologických dětech. Dále vaše tělo ztratí přísun pohlavních hormonů, proto už nikdy nebudete moct přestat brát váš estrogen, abyste předešly komplikacím.

Zákrok

Jedná se o mnohem jednodušší zákrok, než je vaginoplastika. Můžete jej podstoupit dokonce i při lokálním umrtvení. Není vyloučeno, že nejdříve budete moci podstoupit orchiektomii a později i vaginoplastiku. Mohou se však vyskytnout komplikace, celkově je lepší podstoupit co nejmenší množství operací.

Typy orchiektomie

Jednoduchá orchiektomie

Varlata jsou odebrána skrz malý řez na šourku.Pokud jsou odebrány obě varlata,jedná se o bilaterální orchiektomii.Spermatické provazce se zaváží pomocí 3-4uzlů z nerozpustných švů.Pro pacienty kteří nejsou transsexuály a projdou orchiektomií lze vsadit prostetické implanty,což je nejvíc používané při podezření na rakovinu varlat.

Zákrok je často dělán s lokální anestezií,jelikož trvá v průměru 30minut až 2hodiny,společně s kontrolou po 24hodinách po operaci.

Radikální tříslová orchiektomie

Pro transženy je tříslová orchiektomie nejvíce oblíbená volba,jelikož se nevytvoří jizva u genitálu která by mohla později dělat problém s vaginoplastikou.Zákrok zpřístupněný 5-6cm dlouhým řezem nad stydkou kostí,pokud jsou odebrány obě varlata tak je řez provedem na obou stranách.

Po vykonání řezu se varle vyndá skrz tříslo a spermatický kanál se ustřihne mezi svorkami.Plné uzdravení po operaci je okolo 2 až 8 týdnů.Lehká tělesná aktivita může být vykonávána až po 3-4 dnech po operaci.

Image Image

Operující lékaři

Výsledky

Pro zobrazení klikněte na obrázek

Image