Bohužel, ale vliv HRT má vliv na ochlupení minimální.Chloupky pouze zeslábnou,ale vlasové cibulky jsou stále schopné regenerovat.
Definitivní metodou jak se chloupků zbavit je laserová epilace, nebo proudem pomocí elektrické jehly.
S laserovou epilací je pravděpodobně dobré začít souběžně s počátkem hormonální terapie. Někdy se totiž stává, že chloupky po hormonech zesvětlají a laser by už pak na ně nepůsobil. Při předčasném zahájení laserové epilace zase naopak hrozí, že vzhledem k trvajícímu testosteronovému vlivu budou zákroky málo účinné.
Nejspíš nejstarší opravdu účinná forma trvalé epilace. Nejčastěji ji poskytují různá kosmetická centra, je nutné trochu hledat. Ceny jsou rozdílné, obvykle několik stovek za jedno sezení. Důležitý je výběr zkušené a zručné kosmetičky – na šikovnosti zde opravdu záleží, jinak se vystavujete riziku trvalého poškození pokožky!
Principem je zavedení tenké jehly do vlasové cibulky. Jde o proces značně piplavý a náročný na zručnost; pokud se cibulka mine, učinost je nulová. Co se děje potom závisí na konkrétní metodě. Jednou variantou je ošetření stejnosměrným proudem – v cibulce dojde k elektrolýze a vznikající hydroxid zlikviduje jeji obsah chemickou cestou. Druhá metoda zahrnuje ošetření střídavým proudem – v cibulce dochází k zvýšení teploty, která ji zahubí.
Nevýhodou je pracnost a z toho vycházející pomalost, za jedno půlhodinové sezení se podaří ošetřit jen řádově několik málo desítek chloupků (takže se jedná o metodu ve výsledku i poměrně drahou), ty je třeba navíc před ošetření nechat narůst na pár milimetrů. Rovněž je to metoda poměrně bolestivá (nic, co by se nedalo vydržet, ale stejně) a ze sezení u kosmetičky se budete vracet pěkně opuchlé (‚vylepšení‘ zjevu kteréžto vám může vydržet i několik dní). Navíc při neodborné manipulaci vždy hrozí trvalé zjizvení pokožky. Metoda se nejlépe hodí na dočistění ploch, na které již laser neúčinkuje.
Laser nalezneme zpravidla ve specializovaných laserových centrech ve větších městech, IPL (Intenzivní pulsní světlo) dnes u každé třetí kosmetičky. Laser poskytuje vyšší výkon v úzkém světelném spektru, IPL má nižší výkon a širší spektrum.
Výhodou je ‚bezbolestnost‘ a poměrně rychlé ošetření velkých ploch.
Nevýhodou je účinost především na tmavé chloupky (zcela ideální kombinace je bledá pleť a černé chloupky, reklamám příliš nevěřte) a nutnost ošetření několikrát po sobě opakovat (s minimálním odstupem šesti týdnů), protože v fázi anagenu se nachází maximálně třetina chloupků. Pro zasažení všech chloupků jsou tedy nutná minimálně tři ošetření. Nicméně některé chloupky ošetření stejně přežijí a tak ve výsledku je nutné zákroků absolvovat mnohem víc (obvykle 6-9, ale některým z nás to nemusí nutně stačit).
Cena jednoho ošetření celé tváře se v současné době u laseru pohybuje v řádu tisíců (cca 2000-5000Kč), u IPL bývá o něco nižší.
Do dvanácti hodin před ošetřením je třeba chloupky oholit. Před zákrokem je rovněž třeba odstranit z tváře kosmetiku. Protože opálení snižuje účinnost metody, nejvhodnější dobou pro ošetření je zimní polovina roku. Účinnost laseru je nastavitelná, snažte se po dohodě s obluhou vydržet co nejvyšší výkon – o to méně dalších zákroků bute potřebovat absolvovat. Po jejich vypadání je na pár týdnů pokožka hladká, než se do růstové fáze dostanou chloupky, které byly doposud v klidové fázi. Každopádně ‚definitivnost‘ ošetření bývá obecně nižší než u elektrické jehly.